pl
  • Ortodoncja
23 kwietnia - 2024

Rodzaje wad zgryzu

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu są problemem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Wynikające głównie z nieprawidłowego ustawienia zębów powodują zaburzenia funkcji żucia i mowy, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do asymetrii twarzy oraz trwałego uszkodzenia zębów.

Dostrzegasz u siebie nieprawidłowe ustawienie zębów? Jest to znak, którego nie należy bagatelizować, gdyż może świadczyć o istnieniu wady zgryzu. Pamiętaj jednak, że wszelkie wątpliwości należy rozwiać podczas konsultacji ze specjalistą.

Natomiast jeśli chcesz poznać przyczyny, rodzaje oraz metody leczenia wady zgryzu, to w Medicadent mamy na to odpowiedź!

Wady zgryzu — przyczyny

Przyczyn wad zgryzu należy szukać w wielu miejscach. Począwszy od genetycznych predyspozycji, które odgrywają dość istotną rolę w kształtowaniu kości żuchwy oraz szczęki.

Występowanie wad zgryzu u dorosłych jest również skutkiem praktykowania złych nawyków za najmłodszych lat. Ssanie kciuka, czy też długotrwałe używanie smoczka mogą mieć wpływ na późniejszy rozwój wady zgryzu.

Niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju zębów to kolejny potencjalny winowajca pojawienia się wady zgryzu. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pozostałych czynników, takich jak wszelkiego rodzaju urazy, czy też choroby dziąseł mające negatywny wpływ na rozwój struktur zębowych.

Wady zgryzu — rodzaje

Każdą wadę zgryzu charakteryzuje indywidualne podejście do jej leczenia. Nieleczone wady zgryzu zazwyczaj powodują bóle stawu skroniowo-żuchwowego, a w poważniejszych przypadkach mogą doprowadzić do problemów z żuciem oraz zmian kształtu twarzy.

Dlatego też istotne jest, aby potrafić rozróżniać poszczególne rodzaje wad zgryzu w zależności od tego, których obszarów one dotyczą (wady poprzeczne, wady pionowe, itp.).

Wśród wad zgryzu możemy wyróżnić:

Tyłozgryz jako najczęściej występująca wada zgryzu odpowiada za około 70% wszystkich tego typu schorzeń. Charakterystycznie wysunięte przednie zęby górne przed zęby dolne, w ekstremalnej formie mogą prowadzić do deformacji twarzy, przez cofnięcie żuchwy i nachylenie górnych siekaczy ku górnej wardze.

Zgryz głęboki charakteryzują górne zęby nadmiernie zachodzące na zęby dolne, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do kontaktu górnych zębów z dziąsłami dolnymi, wywołując poważne problemy natury periodontologicznej.

 

Zgryz otwarty cechuje się brakiem kontaktu między górnymi i dolnymi zębami. Ta wada zgryzu może powodować obniżone napięcie mięśni warg, utrudniać jedzenie i mówienie, a także prowadzić do zmian w wyglądzie.

Zgryz krzyżowy występuje, gdy zęby dolne wysuwają się poza zewnętrzne krawędzie zębów górnych, co jest efektem zbyt wąskiej szczęki górnej w porównaniu do żuchwy. Ta wada zgryzu często wiąże się z asymetrią twarzy.

Przodozgryz jest jedną z mniej powszechnych wad zgryzu. Charakteryzuje go wysunięty dolny łuk zębowy oraz wydłużona dolna części twarzy, co często idzie w parze z wadą wymowy.

Leczenie wad zgryzu

Wczesne wykrycie i klasyfikacja wad zgryzu umożliwiają, jak najszybszą interwencję ortodonty, co ma ogromne znaczenie w kontekście całego procesu leczenia. Dzięki mnogości metod, leczenie można dostosować do konkretnego rodzaju wady. Rozwiązania takie jak aparaty stałe, wyjmowane oraz maski ortodontyczne to skuteczna metoda w walce z wadami zgryzu.

Profilaktyka wad zgryzu

Regularna profilaktyka od najmłodszych lat pozwala wykryć zarówno wady wrodzone, jak i nabyte. Dlatego też wszystkich rodziców zachęcamy do obserwowania rozwoju zębów swoich pociech oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Zrozumienie przyczyn, rodzajów i metod leczenia wad zgryzu to klucz do pięknego uśmiechu. Odpowiednie leczenie i profilaktyka mogą znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych przez wady zgryzu, zapewniając im zdrowy uśmiech na lata.

Umów wizytę: