pl

Diagnostyka RTG

Diagnostyka RTG

Trudno wyobrazić sobie obecną diagnostykę bez radiologii stomatologicznej. Z tego względu nie mogło jej zabraknąć w ramach usług świadczonych przez klinikę Medicadent. Badania przeprowadzane metodą obrazową umożliwiają uzyskanie bardzo dokładnych informacji, których osiągnięcie za pomocą standardowych sposobów może być niewykonywalne. Mają one głównie zastosowanie przy wykrywaniu zmian chorobowych, których zaobserwowanie nie jest możliwe z wykorzystaniem innych technik.

 

Oferta Medicadent w zakresie rentgenodiagnostyki

 • W gabinetach Medicadent wykonujemy zdjęcia zębowe metodą radiowizjografii (RVG),
 • zdjęcia pantomograficzne,
 • zdjęcia boczne głowy (cefalometryczne)
 • tomografię komputerową.

Wszystkie zdjęcia wykonywane są techniką cyfrową, co sprawia, że możliwa jest szybka konsultacja z lekarzami o innej specjalizacji.

 

Rodzaje badań radiologicznych zębów oferowanych w klinice Medicadent:

 • Zdjęcia punktowe RTG

Są to zdjęcia, które obejmują tylko jeden ząb oraz jego okolicę. Są one stosowane przede wszystkim w celu w leczenia konkretnych zębów, na przykład przy leczeniu kanałowym albo przy wszczepianiu implantów zębowych.

 • Zdjęcia pantomograficzne RTG

Tego rodzaju zdjęcia obejmują górny i dolny łuk zębowy i pozwalają dzięki temu na ogląd całej jamy ustnej. Zdjęcia tego typu stosowane są głównie w celu diagnostyki zębów oraz w celu leczenia ortodontycznego.

 • Zdjęcia cefalometryczne RTG

Określane jest również jako zdjęcie boczne, ponieważ prezentuje ono czaszkę z profilu. Stosowane jest ono przede wszystkim w leczeniu ortodontycznym, ponieważ dzięki niemu można sprawdzić zgryz.

 • Tomografia komputerowa CBCT

Badanie to stosowane jest w celu dokładnego obrazowania tkanek i pozwala na wykrycie zmian, które nie są widoczne w przypadku zwykłego zdjęcia RTG. Charakterystyczną cechą tego badania jest możliwość uzyskania trójwymiarowych obrazów, które pozwalają na oglądanie struktur pod różnymi kątami. Tomografia komputerowa CBCT, która określana jest również jako tomografia stożkowa, jest wykorzystywana między innymi w periodontologii, chirurgii stomatologicznej, diagnostyce schorzeń skroniowo-żuchwowych, implantologii.

 

Diagnostyka RTG wykorzystywana jest w rozmaitych dziedzinach stomatologii. Znajduje zastosowanie m.in. w chirurgii szczękowej, pozwalając na określenie położenia zębów zatrzymanych w kości. Wykonuje się ją również przed leczeniem kanałowym oraz w leczeniu ortodontycznym, w celu dokładnej oceny wady zgryzu, a także do określenia skuteczności zastosowanych procedur.

Zapłać w ratach 0%

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat 0%.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 • 01

  Czy badania rentgenowskie zębów są bezpieczne?

  Tak, przeprowadzane w klinice Medicadent badania RTG są nie tylko bardzo bezpieczne, ale również bezbolesne dla pacjentów. Dawka promieniowania w trakcie wykonywania zdjęć cyfrowych jest znikoma. Wykonanie jednego zdjęcia jest porównywalne z dawką jaką przyjmujemy w trakcie 5- godzinnego lotu samolotem. Ponadto przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego każdorazowo przeprowadzany jest z pacjentem wywiad medyczny.

 • 02

  Jak często można wykonywać prześwietlenie zębów?

  Choć RTG zębów jest bezpieczne, podobnie jak z innymi zabiegami nie należy przesadzać z ich częstotliwością. Badanie RTG wykonywane jest tak często ile potrzeba do prawidłowego zdiagnozowania problemu, kontroli w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu.

 • 03

  Czy kobietom w ciąży można wykonywać badanie rentgenowskie?

  Mając na uwadze dobro pacjentek w ciąży, dąży się do tego, by zastąpić badanie RTG innymi badaniami. Wykonywanie zdjęć RTG u kobiet w ciąży nie jest bezpośrednim przeciwwskazanie, należy jednak pamiętać, że tak jak u wszystkich pacjentów, wykonywanie zdjęć rentgenowskich powinno się ograniczać do minimum. Wszystkie możliwe badania RTG, najlepiej wykonać przed zajściem w ciążę.

 • 04

  Kiedy można otrzymać wyniki badania RTG?

  Wyniki badania obrazowego są dostępne od razu po jego wykonaniu. Nowoczesne urządzenia do diagnostyki radiologicznej są cyfrowe, dlatego wyniki można natychmiast zobaczyć na ekranie komputera, a także zapisać je w postaci pliku. Dzięki temu nie trzeba długo czekać na ich otrzymanie.

 • 05

  Do czego przydatne jest zdjęcie CBCT?

  Zdjęcie CBCT jest niezwykle przydatne w planowaniu zabiegów chirurgicznych i implantologicznych, umożliwiając stomatologowi precyzyjne określenie położenia implantów z dokładnością do dziesiątych części milimetra. W przypadku leczenia endodontycznego, tomografia CBCT pozwala na dokładne oszacowanie długości kanałów korzeniowych, ocenę ich stanu oraz zlokalizowanie ujść dodatkowych, nietypowo umiejscowionych kanałów. Dzięki temu zabieg jest bardziej skuteczny i mniej inwazyjny.

Umów wizytę: