Leczenie kanałowe w Poznaniu
Leczenie kanałowe (endodoncja) to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne czyli leczenie kanałowe, polega na usunięciu z zęba martwej lub zmienionej zapalnie miazgi.
W jej miejsce, oczyszczone kanały zostają wypełnione odpowiednim materiałem. Jedną z nowocześniejszych metod, jakie wykorzystywane są obecnie w stomatologii, jest właśnie leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia lekarz stomatolog zyskuje o wiele lepszą ocenę sytuacji, ponieważ widzi w powiększeniu stan i przebieg kanałów korzeniowych.
W naszej klinice dysponujemy nowoczesnymi mikroskopami stomatologicznymi Carl Zeiss Opti Piko, dzięki którym nasi lekarze bez trudu są w stanie określić kształt kanału zęba oraz wykryć anatomiczne bariery.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe wykonywane jest w kilku etapach. Pierwszy z nich polega na dokładnym usunięciu miazgi z komory zęba oraz z kanałów korzeniowych.
Następnie stomatolog przechodzi do kolejnego kroku, jakim jest wykonanie pomiaru długości poszczególnych kanałów.
W dalszej kolejności rozpoczyna się proces oczyszczania i opracowywania kanałów, wykorzystując w tym celu narzędzia ręczne i maszynowe, a także odpowiednie preparaty dezynfekujące.
Wreszcie ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelne wypełnienie całego systemu korzeniowego biokompatybilnym materiałem.
Sprzęt wykorzystywany podczas leczenia kanałowego
W przypadku leczenia endodontycznego lekarz stomatolog korzysta z szeregu narzędzi i urządzeń, które umożliwiają mu dokładne dokonanie pomiarów długości kanałów korzeniowych oraz ich prawidłowe opracowanie.
Mikroskop endodontyczny
Przede wszystkim wykorzystuje się wspomniany już mikroskop, który zapewnia lekarzowi komfortowe warunki do precyzyjnej pracy, a pacjentowi gwarantuje szczelne wypełnienie kanałów.
Endomotor
Kolejnym urządzeniem jest endomotor, pozwalający na użycie pilników mechanicznych celem precyzyjnego opracowania kanałów korzeniowych.
Endometr
Wykorzystuje się także endometr, czyli przyrząd służący do pomiaru długości kanału korzeniowego, a także koferdam, czyli tzw. ślinochron.
To wykonany z cienkiej lateksowej gumy materiał, oddzielający opracowywany ząb od środowiska jamy ustnej, a przede wszystkim śliny. Dzięki zdjęciom rentgenowskim i elektronicznym pomiarom długości kanału korzeniowego za pomocą endometru, lekarz zachowuje pełną kontroluję nad bezpiecznym przebiegiem całego procesu leczenia.
Znieczulenie komputerowe The Wand
Nasze komputerowe znieczulenie The Wand zapewnia komfort podczas zabiegu, co sprawia, że odbywa się on bezboleśnie w relaksującej i bezstresowej atmosferze.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego w naszej klinice dentystycznej, leczenie kanałowe może być przeprowadzone szybko i skutecznie, zwykle już podczas jednej wizyty.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, przeprowadzamy dokładną diagnostykę przed rozpoczęciem leczenia. Wykorzystujemy radiowizjografię czyli nowoczesną metoda wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich oraz CBCT (czyli tomografię wiązki stożkowej), aby dokładnie zlokalizować wszystkie kanały zęba – nawet bardzo trudno dostępne – oraz ocenić wyniki leczenia.
W naszych klinikach wykonujemy na miejscu badania diagnostyki obrazowej. Posiadamy aparaty rentgenowskie, radiowizjografię oraz tomografię komputerową CBCT.
Dzięki temu nasi pacjenci nie muszą szukać oddzielnych placówek dentystycznych, które mają odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, co oszczędza im cenny czas.