pl

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne czyli leczenie kanałowe, polega na usunięciu z zęba martwej lub zmienionej zapalnie miazgi.

W jej miejsce, oczyszczone kanały zostają wypełnione odpowiednim materiałem. Jedną z nowocześniejszych metod, jakie wykorzystywane są obecnie w stomatologii, jest właśnie leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia lekarz stomatolog zyskuje o wiele lepszą ocenę sytuacji, ponieważ widzi w powiększeniu stan i przebieg kanałów korzeniowych.

W naszej klinice dysponujemy nowoczesnymi mikroskopami stomatologicznymi Carl Zeiss Opti Piko, dzięki którym nasi lekarze bez trudu są w stanie określić kształt kanału zęba oraz wykryć anatomiczne bariery.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wykonywane jest w kilku etapach. Pierwszy z nich polega na dokładnym usunięciu miazgi z komory zęba oraz z kanałów korzeniowych.

Następnie stomatolog przechodzi do kolejnego kroku, jakim jest wykonanie pomiaru długości poszczególnych kanałów.

W dalszej kolejności rozpoczyna się proces oczyszczania i opracowywania kanałów, wykorzystując w tym celu narzędzia ręczne i maszynowe, a także odpowiednie preparaty dezynfekujące.

Wreszcie ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelne wypełnienie całego systemu korzeniowego biokompatybilnym materiałem.

leczenie endodontyczne

Sprzęt wykorzystywany podczas leczenia kanałowego

W przypadku leczenia endodontycznego lekarz stomatolog korzysta z szeregu narzędzi i urządzeń, które umożliwiają mu dokładne dokonanie pomiarów długości kanałów korzeniowych oraz ich prawidłowe opracowanie.

Przede wszystkim wykorzystuje się wspomniany już mikroskop, który zapewnia lekarzowi komfortowe warunki do precyzyjnej pracy, a pacjentowi gwarantuje szczelne wypełnienie kanałów.

Kolejnym urządzeniem jest endomotor, pozwalający na użycie pilników mechanicznych celem precyzyjnego opracowania kanałów korzeniowych.

Wykorzystuje się także endometr, czyli przyrząd służący do pomiaru długości kanału korzeniowego, a także koferdam, czyli tzw. ślinochron.

To wykonany z cienkiej lateksowej gumy materiał, oddzielający opracowywany ząb od środowiska jamy ustnej, a przede wszystkim śliny. Dzięki zdjęciom rentgenowskim i elektronicznym pomiarom długości kanału korzeniowego za pomocą endometru, lekarz zachowuje pełną kontroluję nad bezpiecznym przebiegiem całego procesu leczenia.

Nasze komputerowe znieczulenie The Wand zapewnia komfort podczas zabiegu, co sprawia, że odbywa się on bezboleśnie w relaksującej i bezstresowej atmosferze.

 

Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego w naszej klinice dentystycznej, leczenie kanałowe może być przeprowadzone szybko i skutecznie, zwykle już podczas jednej wizyty.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, przeprowadzamy dokładną diagnostykę przed rozpoczęciem leczenia. Wykorzystujemy radiowizjografię czyli nowoczesną metoda wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich oraz CBCT (czyli tomografię wiązki stożkowej), aby dokładnie zlokalizować wszystkie kanały zęba – nawet bardzo trudno dostępne – oraz ocenić wyniki leczenia.

leczenie kanałowe pod mikroskopem w poznaniu

W naszych klinikach wykonujemy na miejscu badania diagnostyki obrazowej. Posiadamy aparaty rentgenowskie, radiowizjografię oraz tomografię komputerową CBCT.

Dzięki temu nasi pacjenci nie muszą szukać oddzielnych placówek dentystycznych, które mają odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, co oszczędza im cenny czas.

Zapłać w ratach 0%

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat 0%.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 • 01

  Kiedy trzeba wykonać leczenie endodontyczne?

  Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorych tkanek z systemu kanałowego zęba, a także zapobieganiu ponownemu zakażeniu kanałów korzeniowych. W związku z tym leczenie kanałowe konieczne jest w sytuacji nieodwracalnego uszkodzenia lub martwicy miazgi zęba. Do najczęstszych przyczyn chorobowych, wymagających wykonania leczenia kanałowego, zaliczamy chorobę próchnicową, która doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Ponadto leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku urazów zębów oraz w sytuacji, gdy przygotowujemy zęby pod uzupełnienia protetyczne. Jeśli ząb nie jest odpowiednio wzmocniony, założenie korony ceramicznej lub mostu może nie być możliwe lub może prowadzić do dalszych uszkodzeń zęba.

  Wśród innych wskazań do przeprowadzenia leczenia endodontycznego wymienia się zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (np. zmiany okołowierzchołkowe, ziarniniaki, torbiele), a także choroby przyzębia (tzw. zespoły endo-perio) Także zęby, które zostały wcześniej w nieprawidłowy sposób wyleczone kanałowo mogą wymagać przeprowadzenia ponownego leczenia kanałowego tzw.reendo.

 • 02

  Jak długo trwa leczenie endodontyczne?

  Czas trwania leczenia kanałowego jest trudny do określenia, ponieważ u każdego pacjenta może on być inny. Ile czasu potrwa zabieg uzależnione jest nie tylko od rodzaju leczonego zęba, ale także od budowy oraz sytuacji w systemie korzeniowym zęba. Orientacyjnie sam proces leczenia kanałowego zęba, który ma od 3 do 4 kanałów korzeniowych, może trwać od godziny do nawet trzech godzin. Niekiedy jednak może okazać się, że leczenie kanałowe wymaga większej liczby wizyt.

 • 03

  Czy leczenie endodontyczne jest bolesne?

  Leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że jest ono dla pacjenta w pełni bezbolesne.

 • 04

  Czy może dojść do niepowodzenia leczenia kanałowego?

  Niepowodzenia leczenia w większości przypadków wynikają z budowy zęba, a ściślej – jego korzeni. Nierzadko dochodzi bowiem do sytuacji, w której to właśnie skomplikowana budowa korzeni i rozbudowany system kanałów korzeniowych, uniemożliwia w pełni skuteczne przeprowadzenie leczenia. W niektórych przypadkach również po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym, na skutek obniżonej odporności organizmu pacjenta lub ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań po leczeniu endodontycznym.

 • 05

  Czy lepiej jest usunąć ząb, czy leczyć go kanałowo?

  Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko niepowodzenia oraz koszty związane z przeprowadzeniem leczenia endodontycznego, o wiele taniej i lepiej jest leczyć ząb kanałowo niż decydować się na jego usunięcie. Ekstrakcja zęba wiążę się bowiem nie tylko z większymi kosztami, ale także konsekwencjami dla pacjenta i jego organizmu. Luka po usuniętym zębie powinna zostać wypełniona poprzez wprowadzenie sztucznego korzenia, czyli implantu, a następnie odtworzenie na nim korony zęba – a to już koszt rzędu minimum kilku tysięcy złotych. Jeśli natomiast pacjent nie uzupełni powstałej w ten sposób luki, może doprowadzić w ciągu następnych lat do nieodwracalnych zmian w obrębie sąsiadujących z nią zębów oraz zaniku kości, co spowoduje niekorzystne konsekwencje dla stanu zdrowia jego jamy ustnej.

 • 06

  Jak postępować po leczeniu kanałowym?

  Po przeprowadzonym zabiegu pacjent powinien ograniczyć jedzenie gorących lub zimnych potraw, które mogą podrażnić ząb. Wskazane jest także unikanie nagryzania twardych pokarmów leczonym zębem. Warto postawić na dietę, składającą się z miękkich i łatwo strawnych pokarmów. Zaleca się także rezygnację lub ograniczenie palenia, ponieważ spowalnia ono proces gojenia, równocześnie doprowadzając do zwiększenia ryzyka infekcji. Należy ponadto dbać o higienę jamy ustnej, stosując pastę i nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej oraz obserwować swój stan. W przypadku nieustąpienia bólu lub pojawienia się obrzęku w okolicy poddanego zabiegowi zęba, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku braku dolegliwości zazwyczaj po kilku tygodniach od zabiegu przeprowadzana jest wizyta kontrolna, mająca na celu ocenę radiologiczną stanu zęba oraz postępów w gojeniu ewentualnych zmian okołowierzchołkowych.

Umów wizytę: