pl

Leczenie kanałowe Poznań

Leczenie kanałowe Poznań

Leczenie kanałowe w Poznaniu

Leczenie kanałowe (endodoncja) to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu z zęba zainfekowanej tkanki.

W jej miejsce, oczyszczone kanały wypełnia się odpowiednim biozgodnym materiałem. Zastosowanie mikroskopu do procedury pozytywnie wpływa na precyzję pracy stomatologa i redukuje czas trwania zabiegu. Jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia spektrum możliwych powikłań.

Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia lekarz stomatolog zyskuje o wiele lepszą ocenę sytuacji, ponieważ widzi w powiększeniu stan i morfologię kanałów korzeniowych.

W naszej klinice dysponujemy nowoczesnymi mikroskopami stomatologicznymi, dzięki którym nasi lekarze bez trudu są w stanie określić kształt kanału zęba oraz wykryć anatomiczne bariery.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich polega na dokładnym usunięciu miazgi objętej stanem zapalnym.

Następnie stomatolog przechodzi do kolejnego kroku, jakim jest wykonanie pomiaru długości poszczególnych kanałów.

W dalszej kolejności rozpoczyna się proces oczyszczania i opracowywania kanałów, wykorzystując w tym celu odpowiednie narzędzia i preparaty dezynfekujące.

Wreszcie ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelne wypełnienie całego systemu korzeniowego biokompatybilnym materiałem.

Cała procedura odbywa się z użyciem koferdamu, który izoluje miejsce zabiegowe od pozostałej części jamy ustnej, zapewniając odpowiednią sterylność w trakcie wykonywania wszystkich czynności.

leczenie kanałowe w poznaniu

Leczenie endodontyczne – wskazania

Leczenie kanałowe zęba jest konieczne, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia lub martwicy miazgi, czyli tkanki wewnątrz zęba zawierającej naczynia krwionośne i nerwy.

Najczęściej jest to wynik głębokiej próchnicy, urazu mechanicznego lub długotrwałego przeciążenia zgryzowego. Nieleczony stan zapalny miazgi może prowadzić do silnego bólu zęba, powstania ropnia oraz destrukcji tkanek otaczających korzeń.

Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba i uniknięcie ekstrakcji, co ma kluczowe znaczenie dla stabilności całego układu stomatognatycznego w długiej perspektywie. To także skuteczny sposób, aby uniknąć daleko idących konsekwencji utraty zęba, również pod względem finansowym, gdy zachodzi konieczność leczenia protetycznego.

W naszej klinice w Poznaniu leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, co eliminuje dyskomfort pacjenta.

Mikroskop zabiegowy znacząco zwiększa skuteczność leczenia, umożliwiając precyzyjne odnalezienie i opracowanie nawet bardzo wąskich lub zakrzywionych kanałów.

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Ząb wymaga leczenia kanałowego, gdy:

  • Występuje silny ból, nasilający się przy nagryzaniu,
  • Pojawiła się nadwrażliwość na ciepło i zimno,
  • Widoczna jest zmiana koloru korony zęba,
  • Zdjęcia RTG wskazują na zaawansowane zmiany próchnicowe.

Dzięki nowoczesnej stomatologii i wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu leczenie endodontyczne daje szansę na długotrwałe utrzymanie własnego zęba i jego funkcji.

Powtórne leczenie kanałowe – reendo

Czasami, mimo wcześniejszego leczenia endodontycznego, dochodzi do reinfekcji. Powtórne leczenie kanałowe (reendo), pozwala na usunięcie starego wypełnienia, dokładne opracowanie całej długości kanałów i ich ponowne, szczelne zamknięcie.

W naszej klinice w Poznaniu powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem znacząco zwiększa skuteczność terapii i minimalizuje ryzyko powikłań.

Mikroskop pozwala na precyzyjne rozpoznanie struktury kanałów zęba, identyfikację dodatkowych kanałów oraz usunięcie przeszkód, takich jak złamania narzędzia czy resztki starego wypełnienia.

Powtórne leczenie endodontyczne daje szansę na uratowanie zęba i uniknięcie ekstrakcji, co jest kluczowe dla zachowania harmonii zgryzu i funkcji jamy ustnej. Dzięki precyzyjnej pracy pod mikroskopem oraz nowoczesnym metodom leczenie reendodontyczne może zostać przeprowadzone nawet podczas jednej wizyty.

Sprzęt wykorzystywany podczas leczenia kanałowego

W przypadku leczenia endodontycznego lekarz stomatolog korzysta z szeregu narzędzi i urządzeń, które umożliwiają mu dokładne dokonanie pomiarów długości kanałów korzeniowych oraz ich prawidłowe opracowanie.

Mikroskop endodontyczny

Przede wszystkim wykorzystuje się wspomniany już mikroskop, który zapewnia lekarzowi komfortowe warunki do precyzyjnej pracy, a pacjentowi gwarantuje szczelne wypełnienie kanałów.

Endomotor

Kolejnym urządzeniem jest endomotor, pozwalający na użycie pilników mechanicznych celem precyzyjnego opracowania kanałów korzeniowych.

Endometr

Wykorzystuje się także endometr, czyli przyrząd służący do pomiaru długości kanału korzeniowego, a także koferdam, czyli tzw. ślinochron.

To wykonany z cienkiej lateksowej gumy materiał, oddzielający opracowywany ząb od środowiska jamy ustnej, a przede wszystkim śliny. Dzięki zdjęciom rentgenowskim i elektronicznym pomiarom długości kanału korzeniowego za pomocą endometru, lekarz zachowuje pełną kontroluję nad bezpiecznym przebiegiem całego procesu leczenia.

Znieczulenie komputerowe The Wand

Nasze komputerowe znieczulenie The Wand zapewnia komfort podczas zabiegu, co sprawia, że odbywa się on bezboleśnie w relaksującej i bezstresowej atmosferze.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego w naszej klinice dentystycznej, leczenie kanałowe może być przeprowadzone szybko i skutecznie, zwykle już podczas jednej wizyty.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, przeprowadzamy dokładną diagnostykę przed rozpoczęciem leczenia. Wykorzystujemy radiowizjografię czyli nowoczesną metoda wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich oraz CBCT (czyli tomografię wiązki stożkowej), aby dokładnie zlokalizować wszystkie kanały zęba – nawet bardzo trudno dostępne – oraz ocenić wyniki leczenia.

leczenie kanałowe pod mikroskopem w poznaniu

W naszych klinikach wykonujemy na miejscu badania diagnostyki obrazowej. Posiadamy aparaty rentgenowskie, radiowizjografię oraz tomografię komputerową CBCT.

Dzięki temu nasi pacjenci nie muszą szukać oddzielnych placówek dentystycznych, które mają odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, co oszczędza im cenny czas.

 

Leczenie kanałowe Poznań – Umów się na wizytę już dziś!

Zadzwoń do Nas!

Poznań:  +48 61 600 67 00

Zapłać w ratach 0%

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat 0%.

LECZENIE KANAŁOWE POZNAŃ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Kiedy trzeba wykonać leczenie endodontyczne?

    Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorych tkanek z systemu kanałowego zęba, a także zapobieganiu ponownemu zakażeniu kanałów korzeniowych. W związku z tym leczenie kanałowe konieczne jest w sytuacji nieodwracalnego uszkodzenia lub martwicy miazgi zęba. Do najczęstszych przyczyn chorobowych, wymagających wykonania leczenia kanałowego, zaliczamy chorobę próchnicową, która doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Ponadto leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku urazów zębów oraz w sytuacji, gdy przygotowujemy zęby pod uzupełnienia protetyczne. Jeśli ząb nie jest odpowiednio wzmocniony, założenie korony ceramicznej lub mostu może nie być możliwe lub może prowadzić do dalszych uszkodzeń zęba.

    Wśród innych wskazań do przeprowadzenia leczenia endodontycznego wymienia się zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (np. zmiany okołowierzchołkowe, ziarniniaki, torbiele), a także choroby przyzębia (tzw. zespoły endo-perio) Także zęby, które zostały wcześniej w nieprawidłowy sposób wyleczone kanałowo mogą wymagać przeprowadzenia ponownego leczenia kanałowego tzw.reendo.

  • 02

    Jak długo trwa leczenie endodontyczne?

    Czas trwania leczenia kanałowego jest trudny do określenia, ponieważ u każdego pacjenta może on być inny. Ile czasu potrwa zabieg uzależnione jest nie tylko od rodzaju leczonego zęba, ale także od budowy oraz sytuacji w systemie korzeniowym zęba. Orientacyjnie sam proces leczenia kanałowego zęba, który ma od 3 do 4 kanałów korzeniowych, może trwać od godziny do nawet trzech godzin. Niekiedy jednak może okazać się, że leczenie kanałowe wymaga większej liczby wizyt.

  • 03

    Czy leczenie endodontyczne jest bolesne?

    Leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że jest ono dla pacjenta w pełni bezbolesne.

  • 04

    Czy może dojść do niepowodzenia leczenia kanałowego?

    Niepowodzenia leczenia w większości przypadków wynikają z budowy zęba, a ściślej – jego korzeni. Nierzadko dochodzi bowiem do sytuacji, w której to właśnie skomplikowana budowa korzeni i rozbudowany system kanałów korzeniowych, uniemożliwia w pełni skuteczne przeprowadzenie leczenia. W niektórych przypadkach również po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym, na skutek obniżonej odporności organizmu pacjenta lub ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań po leczeniu endodontycznym.

  • 05

    Czy lepiej jest usunąć ząb, czy leczyć go kanałowo?

    Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko niepowodzenia oraz koszty związane z przeprowadzeniem leczenia endodontycznego, o wiele taniej i lepiej jest leczyć ząb kanałowo niż decydować się na jego usunięcie. Ekstrakcja zęba wiążę się bowiem nie tylko z większymi kosztami, ale także konsekwencjami dla pacjenta i jego organizmu. Luka po usuniętym zębie powinna zostać wypełniona poprzez wprowadzenie sztucznego korzenia, czyli implantu, a następnie odtworzenie na nim korony zęba – a to już koszt rzędu minimum kilku tysięcy złotych. Jeśli natomiast pacjent nie uzupełni powstałej w ten sposób luki, może doprowadzić w ciągu następnych lat do nieodwracalnych zmian w obrębie sąsiadujących z nią zębów oraz zaniku kości, co spowoduje niekorzystne konsekwencje dla stanu zdrowia jego jamy ustnej.

  • 06

    Jak postępować po leczeniu kanałowym?

    Po przeprowadzonym zabiegu pacjent powinien ograniczyć jedzenie gorących lub zimnych potraw, które mogą podrażnić ząb. Wskazane jest także unikanie nagryzania twardych pokarmów leczonym zębem. Warto postawić na dietę, składającą się z miękkich i łatwo strawnych pokarmów. Zaleca się także rezygnację lub ograniczenie palenia, ponieważ spowalnia ono proces gojenia, równocześnie doprowadzając do zwiększenia ryzyka infekcji. Należy ponadto dbać o higienę jamy ustnej, stosując pastę i nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej oraz obserwować swój stan. W przypadku nieustąpienia bólu lub pojawienia się obrzęku w okolicy poddanego zabiegowi zęba, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku braku dolegliwości zazwyczaj po kilku tygodniach od zabiegu przeprowadzana jest wizyta kontrolna, mająca na celu ocenę radiologiczną stanu zęba oraz postępów w gojeniu ewentualnych zmian okołowierzchołkowych.

  • 07

    Ile kosztuje leczenie kanałowe w Poznaniu?

    Cena leczenia kanałowego w Poznaniu zależy od kilku czynników, takich jak: liczba kanałów w zębie, intensywność zmian zapalnych oraz stopień degradacji tkanek. Dokładny koszt można określić po wykonaniu badań diagnostycznych i konsultacji z endodontą.

  • 08

    Czy zabieg leczenia kanałowego w naszym gabinecie w Poznaniu jest wykonywany pod znieczuleniem?

    Leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Nowoczesne metody i precyzyjna praca endodonty w Poznaniu pozwalają na komfortowy przebieg zabiegu.

  • 09

    Ile wizyt jest potrzebnych do leczenia kanałowego w Poznaniu?

    W większości przypadków leczenie kanałowe można przeprowadzić podczas jednej lub dwóch wizyt. W skomplikowanych sytuacjach, np. przy powtórnym leczeniu endodontycznym, może być konieczna dodatkowa wizyta.

  • 10

    W jakich sytuacjach endodonta zaleca wykonanie leczenia kanałowego?

    Leczenie endodontyczne w Poznaniu jest konieczne, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia lub martwicy miazgi, najczęściej z powodu głębokiej próchnicy, urazu mechanicznego lub powikłań po wcześniejszych zabiegach stomatologicznych.

  • 11

    Czy trzeba się przygotować do leczenia kanałowego w naszym gabinecie stomatologicznym w Poznaniu?

    Nie jest wymagane specjalne przygotowanie, ale warto spożyć lekki posiłek nie później niż 2 godziny przed wizytą i zadbać o higienę jamy ustnej. Endodonta w Poznaniu może również zalecić przyjęcie leków przeciwzapalnych lub antybiotykoterapię w określonych przypadkach.

  • 12

    Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego w naszym gabinecie w Poznaniu?

    Leczenie kanałowe jest możliwe u większości pacjentów, jednak przeciwwskazaniem mogą być niektóre schorzenia ogólnoustrojowe, ciężkie infekcje w jamie ustnej lub znaczne zniszczenie korzenia zęba, które uniemożliwia skuteczną odbudowę. W takich przypadkach endodonta ocenia alternatywne metody leczenia.

Umów wizytę: