pl

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim leczeniem ubytków próchnicowych. Bywa także nazywana stomatologią ogólną – ze względu na to, że ta gałąź stomatologii obejmuje szeroki zakres procedur i zabiegów mających na celu zachowanie naturalnych zębów pacjenta. Do podstawowych zabiegów w tej dziedzinie stomatologii zalicza się także leczenie próchnicy zębów, odbudowę zniszczonych zębów za pomocą plomb i wkładów koronowych czy leczenie zapaleń miazgi (nerwu). Celem tej dziedziny stomatologii jest przywracanie funkcji, wyglądu i zdrowia naturalnych zębów pacjenta.

 

Leczenie próchnicy ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Obejmuje ono usuwanie zainfekowanej tkanki i odbudowę zęba. W naszej klinice do wypełnień i odbudowy zębów stosujemy wysokiej jakości żywiczny materiał kompozytowy światłoutwardzalny w pełnej gamie kolorystycznej. Kolorystyka materiału jest dopasowana do naturalnej barwy zębów pacjenta. Wypełnienia są estetyczne, nie powodują alergii i świetnie imitują utracone tkanki zęba. Nowoczesną alternatywą dla klasycznych wypełnień są wkłady i nakłady koronowe (tzw. inlay i onlay).

Zapłać w ratach 0%

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat 0%.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Czy wypełnianie ubytków jest bolesne?

    Zabieg polegający na wypełnieniu ubytków w zębach przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego ryzyko odczuwania przez pacjenta nieprzyjemnych dolegliwości jest bardzo niewielkie. Nieprzyjemne objawy, jak odrętwienie czy brak czucia w obrębie znieczulonego miejsca, mijają po ok. 2 h od podania znieczulenia.

  • 02

    Jak długo utrzymuje się wypełnienie?

    Wypełnienie utrzymuje się od kilku do kilkunastu lat. To, jak długo utrzymuje się ono u danego pacjenta, uzależnione jest między innymi od jego nawyków żywieniowych, codziennej higieny oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologiczny. Znaczenie ma także jakość materiału kompozytowego, wykorzystanego przez stomatologa.

  • 03

    Na czym polega leczenie próchnicy?

    Próchnica to bez wątpienia najczęściej spotykana choroba zębów. Przebieg jej leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania – jeśli mamy do czynienia z wczesnym etapem, kiedy widoczne są tylko niewielkie białe plamki na powierzchni zęba, rozwiązaniem może być remineralizacja. W takim przypadku stomatolog nakłada na powierzchnię zęba specjalny preparat, zawierający dużą ilość fluoru, by zapobiec rozwojowi próchnicy i przyczynić się do odbudowy uszkodzonego zęba. Jeśli stadium chorobowe jest bardziej zaawansowane, a próchnica zaatakowała nie tylko szkliwo, ale i wewnętrzne struktury zęba, konieczne jest usunięcie za pomocą wiertła chorej tkanki i uzupełnienie ubytku wypełnieniem kompozytowym. Jeżeli natomiast próchnica zdążyła zaatakować już miazgę zęba, niezbędne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego – to ostatnia szansa na uratowanie zaatakowanego próchnicą zęba. Brak leczenia w konsekwencji może doprowadzić do usunięcia (ekstrakcji) chorego zęba.

  • 04

    Dlaczego regularne kontrole stomatologiczne są ważne?

    Regularne pojawianie się na wizycie kontrolnej u stomatologa pozwala na bardzo wczesne zdiagnozowanie zmian chorobowych lub problemów z zębami. Jest to niezwykle istotne w przypadku wspomnianej już próchnicy, ponieważ dzięki szybkiej reakcji stomatolog może przeprowadzić prosty zabieg i zaoferować pacjentowi plombę, czyli uzupełnienie ubytku. Zwlekanie z wizytą może doprowadzić nie tylko do dyskomfortu pacjenta, ale też do ich usunięcia. Warto mieć także świadomość tego, że nieleczona próchnica i inne choroby dziąseł i zębów mogą przyczyniać się do powstania innych schorzeń w organizmie – w tym chorób nerek, stawów lub serca.

  • 05

    Kiedy należy udać się do dentysty?

    Jeśli chodzi o częstotliwość wizyt kontrolnych, zaleca się przynajmniej dwie wizyty w ciągu roku. Warto równocześnie zadbać o regularną higienizację zębów, czyli m.in. usunięcie nadmiaru kamienia nazębnego. Istnieje jednak szereg sytuacji, w przypadku których nie powinniśmy czekać do następnej wizyty kontrolnej, lecz niezwłocznie odwiedzić klinikę Medicadent. Należą do nich:

    • ukruszenie się lub złamanie zęba w wyniku mechanicznego urazu,
    • utrata wypełnienia (plomby),
    • krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów,
    • zaczerwienienie dziąseł,
    • ból zęba,
    • nasilająca się nadwrażliwość zębów na zimne lub ciepłe napoje i potrawy.
    • Increasing tooth sensitivity to cold or hot beverages and foods

Umów wizytę: