pl

Ortodonta Poznań

Ortodonta Poznań

Ortodonta w Poznaniu

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych za pomocą aparatów ortodontycznych.

W Medicadent zajmujemy się leczeniem ortodontycznym młodzieży i dorosłych, tak aby zapewnić każdemu piękny uśmiech pod okiem doświadczonego ortodonty. W nowoczesnej ortodoncji, stosujemy rozwiązania dostosowane do stopnia zaawansowania wad zgryzu, ale również indywidualnych preferencji pacjenta (aparaty estetyczne).

ortodonta poznań

Aparaty ortodontyczne w klinice Medicadent Poznań

Aparaty ortodontyczne – zarówno ruchome, jak i stałe – umożliwiają stopniowe przesuwanie zębów, przywracając prawidłowy kontakt obydwu łuków zębowych. W codziennej praktyce dobieramy metodę leczenia w sposób indywidualny, uwzględniając Twoje potrzeby oraz stopień zaawansowania zdiagnozowanej wady.

W naszym gabinecie stosujemy:

  • aparaty wyjmowane (ruchome) – można wyjmować je z jamy ustnej np. do jedzenia czy mycia zębów. Najczęściej tego typu aparaty zaleca się dzieciom. Z reguły są pierwszym etapem leczenia ortodontycznego, przed późniejszym noszeniem aparatu stałego.

Ruchome aparaty ortodontyczne dostępne są w dwóch głównych wariantach, jako:

  • Aparaty w formie płytkimają one formę płytki z tworzywa sztucznego i posiadają metalowe druciki. Siłę nacisku reguluje się dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu. Jedną z kluczowych zalet tego aparatu  jest to, że można go łatwo założyć i zdjąć samodzielnie przez dziecko. Noszony jest zazwyczaj w porze nocnej. Przeznaczony jest szczególnie dla młodych pacjentów mających zęby w fazie przejściowej – zarówno mleczne, jak i stałe, co zazwyczaj przypada na wiek od 6 do 12 lat. Jego zadaniem jest korekta nieprawidłowości zgryzu oraz problemów wynikających z przedwcześnie utraconych zębów mlecznych, co ma miejsce w czasie wzrostu i rozwoju dziecka. Aparat ten oferuje możliwość dostosowania go do indywidualnych preferencji dziecka. Już na etapie projektowania, dziecko dobiera nie tylko kolor aparatu, ale także specjalne dodatki, które zostaną wkomponowane w jego konstrukcję. aparat ortodontyczny wyjmowany
  • Aparaty nakładkowewykonany z przezroczystego tworzywa w formie nakładki na zęby. Podczas leczenia wymienia się nakładki na nowe. Wywierają one umiarkowany nacisk na zęby, co prowadzi do ich przesuwania w zamierzonej przez ortodontę pozycji. Ruchome aparaty ortodontyczne nie wymuszają zmiany trybu życia, a zatem są dogodnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie komfort w codziennej rutynie. Pacjent może swobodnie wyjmować aparat do jedzenia i czyszczenia zębów, co minimalizuje wszelkie utrudnienia.

nakładki ortodontyczne

  • Aparaty ortodontyczne stałedziałanie tych aparatów polega na przesuwaniu zębów za pomocą siły wytwarzanej przez specjalny, metalowy łuk mocowany w zamkach, które są przyklejane do zębów i połączone z łukiem za pomocą ligatur (gumek)

W przypadku stałych aparatów ortodontycznych w naszym gabinecie oferujemy:

  • Aparaty stałe metalowe ( z gumkami)– zawierają metalowe zamki w srebrnym kolorze.
  • Aparaty stałe porcelanowe – zaliczane są one do kategorii aparatów estetycznych. Wykonane są z porcelany imitującej naturalny wygląd zębów, dlatego są mniej widoczne od aparatów metalowych.
  • Aparaty stałe kryształowe – są to także aparaty estetyczne, w przypadku których zastosowano przezroczysty kryształ.
  • Aparat metalowy samoligaturujący (bez gumek)– to rodzaj stałego aparatu, który charakteryzuje się specjalnymi zamkami zintegrowanymi z drutami. W odróżnieniu od tradycyjnych aparatów metalowych, nie wymagają dodatkowych gumek do utrzymywania drutów, co znacznie ułatwia ich użytkowanie i zmniejsza czas wizyt kontrolnych u ortodonty. Dodatkowo, zamki samoligaturujące wywierają na zęby mniejszy nacisk, co może wpłynąć na zwiększenie komfortu noszenia aparatu.

aparat ortodontyczny stały

Przebieg leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne to proces. Wymaga on precyzji diagnostycznej, indywidualnego planu oraz usystematyzowanej kontroli postępów. Pierwszym krokiem jest konsultacja w naszej klinice ortodontycznej w Poznaniu. W czasie jej trwania doświadczony lekarz:

  • oceni Twój zgryz,
  • wykona niezbędne badania radiologiczne,
  • zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Odpowiedni aparat dobierany jest na podstawie analizy warunków zgryzowych oraz Twojego wieku.

W przypadku dzieci częstą praktyką są aparaty ruchome, które można łatwo wyjmować z jamy ustnej, natomiast u dorosłych i młodzieży preferowane są aparaty ortodontyczne stałe, ponieważ umożliwiają kontrolę procesu przesuwania zębów.

Założenie aparatu jest początkiem terapii. Strategiczne znaczenie mają regularne wizyty kontrolne, podczas których ortodonta ocenia postępy leczenia i dokonuje niezbędnej korekty. Brzmi jak niechciany obowiązek?

Cykliczne wizyty odbywają się z reguły raz w miesiącu i trwają około godziny, a to oznacza, że poświęcenie chwili na konsultację specjalistyczną może znacząco wpłynąć na rezultaty całego przedsięwzięcia.

W przypadku aparatów ruchomych istotne jest ich systematyczne noszenie ponieważ powtarzalność ma znaczący wpływ na finalne rezultaty.

Całe leczenie ortodontyczne może trwa z reguły kilkanaście miesięcy, ale rzeczywisty czas korekcji zgryzu jest zależny od stopnia zaawansowania nieprawidłowości, Twojego wieku oraz dynamikę zmian warunków zgryzowych, co jest indywidualną cechą osobniczą.

Po zakończeniu aktywnej fazy terapii rozpoczyna się proces retencji. Chociaż brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości procedura polega na utrwaleniu uzyskanych efektów.

W tym celu otrzymujesz nakładki retencyjne lub stały retainer, który stabilizuje nową pozycję zębów i zapobiega ich powrotowi do pierwotnego ułożenia.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne nie tylko może przywrócić symetrię uśmiechu, ale także poprawić funkcjonalność stawów skroniowo-żuchwowych.

Dlaczego należy korygować wady zgryzu?

Wady zgryzu to nie tylko kwestia zaburzonej estetyki, ale przede wszystkim problem funkcjonalny całego układu stomatognatycznego. Nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi do:

  • przeciążeń w obrębie szczęki,
  • trudności w żuciu,
  • rozwoju wad wymowy,
  • powstawania próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł (ze względu na utrudnione utrzymanie higieny jamy ustnej, a zwłaszcza nieefektywne szczotkowanie zębów).

Podjęcie leczenia ortodontycznego wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także dzięki osiąganym rezultatom wprowadza nową jakość do codziennego funkcjonowania.

Korekta zgryzu ułatwia może przywracać prawidłowe rozłożenie sił żucia oraz minimalizować ryzyko ścierania szkliwa.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ortodontycznym leczenie jest możliwe w każdym wieku.

Aparaty ortodontyczne stałe pozwalają na skuteczne korygowanie nawet skomplikowanych wad szczękowo-twarzowych, a praktycznie niewidoczne nakładki są świetnym wyborem dla osób dorosłych, które chcą poprawić zgryz bez wpływu na wygląd w trakcie terapii. 

Ortodonta Poznań – Umów się na wizytę już dziś!

Ortodonta w Poznaniu w klinice Medicadent zapewni profesjonalną opiekę i doradztwo w kwestii leczenia ortodontycznego. Podczas pierwszej wizyty konsultacja ortodontyczna rozpoczyna się od wywiadu i na niej dopasowywany jest cały proces leczenia. Zapraszamy!

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

Luboń +48 61 677 06 49

Poznań ul Piątkowska 110A +48 61 840 61 08

Poznań ul. Sielawy 13 +48 61 600 67 00

Zapłać w ratach o%

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat 0%.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

    Czas rozpoczęcia leczenia ortodontycznego uwarunkowany  jest od nasileniem wady zgryzu. Należy pamiętać, aby przyjść na wizytę konsultacyjną, na której ortodonta sprawdzi czy zgryz rozwija się prawidłowo.

    Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się między 6 a 7 rokiem życia dziecka. W tym wieku lekarz oceni rozwój zgryzu i szczęki oraz wykryje ewentualne nieprawidłowości.

    Leczenie wczesne (w wieku od 5 do 10 lat) może być wskazane w przypadku niektórych wad zgryzu, np. wad zębowych, wad szczęki lub żuchwy, wad zgryzu krzyżowego. Wczesne leczenie może zapobiec rozwojowi bardziej poważnych wad w przyszłości i ułatwić późniejsze leczenie.

    Leczenie główne (w wieku od 11 do 13 lat) jest najczęściej rozpoczynane w okresie wyrzynania się zębów stałych. W tym wieku kości szczęki i żuchwy są jeszcze podatne na zmiany, co ułatwia przesuwanie zębów.

    Leczenie dorosłych jest również możliwe w każdym wieku.

  • 02

    Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

    Czas trwania leczenia za pomocą aparatów ortodontycznych jest indywidualny i zależny głównie od rodzaju wady oraz od wybranego typu aparatu.

  • 03

    Dlaczego ważne jest leczenie ortodontyczne?

    Leczenie ortodontyczne to nie tylko poprawa wyglądu, ale również zdrowy narząd żucia. Nieleczone wady zgryzu prowadzą do chorób dziąseł,  próchnicy, czy chorób stawów skroniowo-żuchwowych.

  • 04

    Jakie są przyczyny wad zgryzu?

    U części pacjentów nieprawidłowy zgryz stanowi wadę wrodzoną, wynikającą z porodu kleszczowego, twarzyczkowego. Istnieje jednak wiele czynników, powodujących wystąpienie wady zgryzu w późniejszych latach. Należą do nich zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, ssanie warg i policzków, ciągłe nadgryzanie różnych przedmiotów (przykładowo takich, jak długopisy, kredki czy ołówki), a także oddychanie przez usta, czyli tzw. trzeci migdał.

  • 05

    Jak często odbywają się wizyty kontrolne w trakcie leczenia?

    Częstotliwość wizyt kontrolnych jest ustalana indywidualnie z ortodontą w zależności od rodzaju wady zgryzu.U większości pacjentów wizyty te odbywają się co 4 do 6 tygodni.

  • 06

    Czy leczenie aparatem ortodontycznym boli?

    Leczenie ortodontyczne ogólnie nie jest bolesne. Dolegliwości bólowe, uczucie ucisku czy dyskomfort, mogą pojawić się po wizytach na których aparat jest aktywowany.

  • 07

    Czym jest leczenie retencyjne?

    Po zakończeniu leczenia z użyciem aparatu ortodontycznego zaleca się stosowanie drugiego aparatu retencyjnego. Ma on na celu zachowanie ustawienia zębów w uzyskanej pozycji. Najczęściej ma on formę drucika umieszczanego od wewnętrznej części łuku zębowego lub aparatu ruchomego w formie nakładki.

Umów się na wizytę w jednej z naszych klinik!

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy i wyślij wiadomość do kliniki, która Cię interesuje. Odpowiemy w ciągu 24 godzin.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Medicadent Stomatologia Sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celu odpowiedzi na zadane pytanie, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. W związku z tym masz prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, do ograniczenia przetwarzania, przeniesienia danych, usunięcia danych, a także wyrażenia sprzeciwu przeciw przetwarzaniu danych osobowych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Z pełną treścią obowiązku informacyjnego możesz zapoznać się w naszej Polityce Prywatności*.

    Umów wizytę: