pl

Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja w Poznaniu

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo- twarzowych za pomocą aparatów ortodontycznych.

W Medicadent Stomatologia zajmujemy się leczeniem ortodontycznym młodzieży i dorosłych. W nowoczesnej ortodoncji, stosujemy rozwiązania do wad zgryzu, ale również indywidualnych preferencji pacjenta (aparaty estetyczne).

ortodonta poznań

Aparaty ortodontyczne w klinice Medicadent Poznań

 • wyjmowane (ruchome) – to aparaty, które można wyjmować z ust np. do jedzenia czy mycia zębów. Najczęściej tego typu aparaty zaleca się dzieciom. Są one zazwyczaj pierwszym etapem leczenia ortodontycznego, przed późniejszym noszeniem aparatu stałego.

Ruchome aparaty ortodontyczne dostępne są w dwóch głównych wariantach:

 • Aparaty w formie płytki – mają one formę płytki z tworzywa sztucznego oraz z metalowych drucików. Jego siłę nacisku reguluje się dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu/drucika. Jedną z kluczowych zalet tego aparatu  jest to, że można go łatwo założyć i zdjąć samodzielnie przez dziecko. Noszony jest zazwyczaj przez noc. Przeznaczony jest szczególnie dla młodych pacjentów mających zęby w fazie przejściowej – zarówno mleczne, jak i stałe, co zazwyczaj przypada na wiek od 6 do 12 lat. Jego zadaniem jest korekta nieprawidłowości zgryzu oraz problemów wynikających z za wcześnie utraconych zębów mlecznych, co ma miejsce w czasie wzrostu i rozwoju dziecka.Aparat ten oferuje możliwość dostosowania go do indywidualnych preferencji dziecka. Już na etapie projektowania, dziecko dobiera nie tylko kolor aparatu, ale także specjalne dodatki, które zostaną wkomponowane w jego konstrukcję.aparat ortodontyczny wyjmowany
 • Aparaty nakładkowe – wykonane są z przezroczystego tworzywa w formie nakładki na zęby. Podczas leczenia wymienia się nakładki na nowe.Wywierają one umiarkowany nacisk na zęby, co prowadzi do ich przesuwania w zamierzonej przez ortodontę pozycji. Ruchome aparaty ortodontyczne są skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia zauważalne efekty i jednocześnie umożliwiają zachowanie pełnej funkcjonalności. Pacjent może swobodnie wyjmować aparat do jedzenia i czyszczenia zębów, co minimalizuje utrudnienia.

nakładki ortodontyczne

 • stałe – działanie tych aparatów polega na przesuwaniu zębów za pomocą siły wytwarzanej przez specjalny, metalowy łuk mocowany/utrzymany w zamkach, które są przyklejane do zębów za pomocą ligatur (gumek).

 

W przypadku stałych aparatów ortodontyczne w naszym gabinecie oferujemy:

 • Aparaty stałe metalowe ( z gumkami)– zawierają metalowe zamki w srebrnym kolorze.
 • Aparaty stałe porcelanowe – zaliczane są one do kategorii aparatów estetycznych. Wykonane są z porcelany imitującej naturalny wygląd zębów, dlatego są mniej widoczne od aparatów metalowych.
 • Aparaty stałe kryształowe – są to także aparaty estetyczne, w przypadku których zastosowano przezroczysty kryształ.
 • Aparat metalowy samoligaturujący (bez gumek)- to rodzaj stałego aparatu, który charakteryzuje się specjalnymi zamkami zintegrowanymi z drutami. W odróżnieniu od tradycyjnych aparatów metalowych, nie wymagają dodatkowych gumek do utrzymywania drutów, co znacznie ułatwia ich użytkowanie i zmniejsza czas wizyt kontrolnych u ortodonty. Dodatkowo, zamki samoligaturujące wywierają na zęby mniejszy nacisk, co może wpłynąć na zwiększenie komfortu noszenia aparatu

aparat ortodontyczny stały

 

Umów się na wizytę już dziś!

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

Luboń +48 61 677 06 49

Poznań +48 61 840 61 08
+48 66 16 00 65 32
 

Zapłać w ratach o%

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat 0%.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

 • 01

  Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

  Czas rozpoczęcia leczenia ortodontycznego uwarunkowany  jest od nasileniem wady zgryzu. Należy pamiętać, aby przyjść na wizytę konsultacyjną, na której ortodonta sprawdzi czy zgryz rozwija się prawidłowo.

  Pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się między 6 a 7 rokiem życia dziecka. W tym wieku lekarz oceni rozwój zgryzu i szczęki oraz wykryje ewentualne nieprawidłowości.

  Leczenie wczesne (w wieku od 5 do 10 lat) może być wskazane w przypadku niektórych wad zgryzu, np. wad zębowych, wad szczęki lub żuchwy, wad zgryzu krzyżowego. Wczesne leczenie może zapobiec rozwojowi bardziej poważnych wad w przyszłości i ułatwić późniejsze leczenie.

  Leczenie główne (w wieku od 11 do 13 lat) jest najczęściej rozpoczynane w okresie wyrzynania się zębów stałych. W tym wieku kości szczęki i żuchwy są jeszcze podatne na zmiany, co ułatwia przesuwanie zębów.

  Leczenie dorosłych jest również możliwe w każdym wieku.

 • 02

  Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

  Czas trwania leczenia za pomocą aparatów ortodontycznych jest indywidualny i zależny głównie od rodzaju wady oraz od wybranego typu aparatu.

 • 03

  Dlaczego ważne jest leczenie ortodontyczne?

  Leczenie ortodontyczne to nie tylko poprawa wyglądu, ale również zdrowy narząd żucia. Nieleczone wady zgryzu prowadzą do chorób dziąseł,  próchnicy, czy chorób stawów skroniowo-żuchwowych.

 • 04

  Jakie są przyczyny wad zgryzu?

  U części pacjentów nieprawidłowy zgryz stanowi wadę wrodzoną, wynikającą z porodu kleszczowego, twarzyczkowego. Istnieje jednak wiele czynników, powodujących wystąpienie wady zgryzu w późniejszych latach. Należą do nich zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, ssanie warg i policzków, ciągłe nadgryzanie różnych przedmiotów (przykładowo takich, jak długopisy, kredki czy ołówki), a także oddychanie przez usta, czyli tzw. trzeci migdał.

 • 05

  Jak często odbywają się wizyty kontrolne w trakcie leczenia?

  Częstotliwość wizyt kontrolnych jest ustalana indywidualnie z ortodontą w zależności od rodzaju wady zgryzu.U większości pacjentów wizyty te odbywają się co 4 do 6 tygodni.

 • 06

  Czy leczenie aparatem ortodontycznym boli?

  Leczenie ortodontyczne ogólnie nie jest bolesne. Dolegliwości bólowe, uczucie ucisku czy dyskomfort, mogą pojawić się po wizytach na których aparat jest aktywowany.

 • 07

  Czym jest leczenie retencyjne?

  Po zakończeniu leczenia z użyciem aparatu ortodontycznego zaleca się stosowanie drugiego aparatu retencyjnego. Ma on na celu zachowanie ustawienia zębów w uzyskanej pozycji. Najczęściej ma on formę drucika umieszczanego od wewnętrznej części łuku zębowego lub aparatu ruchomego w formie nakładki.

Umów się na wizytę w jednej z naszych klinik!

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy i wyślij wiadomość do kliniki, która Cię interesuje. Odpowiemy w ciągu 24 godzin.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Medicadent Stomatologia Sp. z o.o. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celu odpowiedzi na zadane pytanie, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. W związku z tym masz prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, do ograniczenia przetwarzania, przeniesienia danych, usunięcia danych, a także wyrażenia sprzeciwu przeciw przetwarzaniu danych osobowych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Z pełną treścią obowiązku informacyjnego możesz zapoznać się w naszej Polityce Prywatności*.

  Umów wizytę: