O zęby należy dbać niezależnie od wieku, ponieważ mamy je na całe życie. Nieleczone ubytki w zębach mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Podobnie jest w przypadku dziąseł, które niejako są spoiwem zębów i także potrzebują odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji. Niestety, wiele osób lekceważy tę sprawę, co może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Choroba przyzębia – do kogo się zwrócić?
Jednym z popularniejszych działów stomatologii jest właśnie periodontologia. Periodontolodzy pracujący w klinice Medicadent, zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób dziąseł i innych struktur podtrzymujących zęby. Najczęściej diagnozowaną chorobą przyzębia jest paradontoza. Problem ten polega na powstawaniu infekcji, która atakuje tkanki przyzębia, powodując stan zapalny. Objawia się on między innymi bólem, nabrzmieniem, a często także krwawieniem dziąseł. Z tego typu problemem należy niezwłocznie zgłosić się do periodontologa, który pomoże zwalczyć infekcję.
Wbrew pozorom, problemy z przyzębiem mogą dotknąć każdego z nas – dlatego niezbędne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, a także periodontologicznym.
Metody leczenia chorób przyzębia oferowane w klinice Medicadent:
- skaling,
- kiretaż,
- retainer stabilizujący,
- zabiegi chirurgiczne.
Jak wygląda wizyta u periodontologa? W trakcie konsultacji periodontologicznej, periodontolog dokonuje oceny stanu zdrowia przyzębia pacjenta. Proces ten obejmuje wywiad z pacjentem, przeprowadzenie szczegółowego badania klinicznego (w tym pomiaru kieszonek przyzębnych) oraz analizę zdjęcia rtg pantomograficznego. W niektórych przypadkach, periodontolog może zasugerować dodatkowe badania laboratoryjne, takie jak badanie krwi, poziomu hormonów czy glukozy, aby lepiej zrozumieć przyczyny ewentualnych problemów z przyzębiem.
Następnie, na podstawie zgromadzonych informacji, omawiane są opcje leczenia i zapobiegania dalszym problemom z przyzębiem.
Skąd się biorą infekcje w jamie ustnej?
Początki infekcji w jamie ustnej, najczęściej powodowane są nadmiernym nagromadzeniem płytki nazębnej, która z upływem czasu zamienia się w kamień nazębny (pochodzenia bakteryjnego).
W trakcie szczotkowania zębów, pacjent skarży się na krwawienie dziąseł, które jest pierwszym objawem stanu zapalnego. Dodatkowo dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte.
Nieleczone zapalenie dziąseł w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Wówczas stan chorobowy, poza dziąsłami obejmuje również tkanki okołozębowe. Należy pamiętać, że nieleczone infekcje jamy ustnej, zwiększają ryzyko powikłań ogólnoustrojowych.