pl

Periodontologia

Periodontologia

O zęby należy dbać niezależnie od wieku, ponieważ mamy je na całe życie. Nieleczone ubytki w zębach mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Podobnie jest w przypadku dziąseł, które niejako są spoiwem zębów i także potrzebują odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji. Niestety, wiele osób lekceważy tę sprawę, co może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Choroba przyzębia – do kogo się zwrócić?

Jednym z popularniejszych działów stomatologii jest właśnie periodontologia. Periodontolodzy pracujący w klinice Medicadent, zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób dziąseł i innych struktur podtrzymujących zęby. Najczęściej diagnozowaną chorobą przyzębia jest paradontoza. Problem ten polega na powstawaniu infekcji, która atakuje tkanki przyzębia, powodując stan zapalny. Objawia się on między innymi bólem, nabrzmieniem, a często także krwawieniem dziąseł. Z tego typu problemem należy niezwłocznie zgłosić się do periodontologa, który pomoże zwalczyć infekcję.

Wbrew pozorom, problemy z przyzębiem mogą dotknąć każdego z nas – dlatego niezbędne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, a także periodontologicznym.

Metody leczenia chorób przyzębia oferowane w klinice Medicadent:

  • skaling,
  • kiretaż,
  • retainer stabilizujący,
  • zabiegi chirurgiczne.

Jak wygląda wizyta u periodontologa? W trakcie konsultacji periodontologicznej, periodontolog dokonuje oceny stanu zdrowia przyzębia pacjenta. Proces ten obejmuje wywiad z pacjentem, przeprowadzenie szczegółowego badania klinicznego (w tym pomiaru kieszonek przyzębnych) oraz analizę zdjęcia rtg pantomograficznego. W niektórych przypadkach, periodontolog może zasugerować dodatkowe badania laboratoryjne, takie jak badanie krwi, poziomu hormonów czy glukozy, aby lepiej zrozumieć przyczyny ewentualnych problemów z przyzębiem.

Następnie, na podstawie zgromadzonych informacji, omawiane są opcje leczenia i zapobiegania dalszym problemom z przyzębiem.

Skąd się biorą infekcje w jamie ustnej?

Początki infekcji w jamie ustnej, najczęściej powodowane są nadmiernym nagromadzeniem płytki nazębnej, która z upływem czasu zamienia się w kamień nazębny (pochodzenia bakteryjnego).

W trakcie szczotkowania zębów, pacjent skarży się na krwawienie dziąseł, które jest pierwszym objawem stanu zapalnego. Dodatkowo dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte.

Nieleczone zapalenie dziąseł w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Wówczas stan chorobowy, poza dziąsłami obejmuje również tkanki okołozębowe. Należy pamiętać, że nieleczone infekcje jamy ustnej, zwiększają ryzyko powikłań ogólnoustrojowych.

Zapłać w ratach 0&

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat 0%.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Kiedy powinno się zgłosić się do periodontologa?

    Bez wątpienia do periodontologa powinien zgłosić się pacjent, który zauważył u siebie niepokojące objawy, wskazujące na choroby przyzębia lub dziąseł. Należą do nich:

    • krwawienie z dziąseł, zauważane podczas jedzenia twardych pokarmów lub w trakcie mycia zębów,
    • nieprzyjemny zapach z ust,
    • odsłonięcie szyjek zębowych i ich nadwrażliwość,
    • zaczerwienienie dziąseł lub ich obrzęk,
    • rozchwianie zębów.

    Wszelkie zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej również powinny być konsultowane z lekarzem periodontologiem.

  • 02

    Jak wygląda leczenie paradontozy?

    Paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia powinna być leczona przez lekarza periodontologa. Ten specjalista dobierze odpowiednie leczenie, którego przebieg uzależniony jest przede wszystkim od stanu zaawansowania tej choroby. Zazwyczaj, po usunięciu nadmiaru płytki nazębnej oraz kamienia, który osadził się na zębach, periodontolog wykonuje także oczyszczanie korzeni zębów, czyli kiretaż. W Medicadent wykonujemy dwa typy kiretażu – otwarty i zamknięty. Dodatkowo, jeśli paradontoza doprowadziła do rozchwiania zębów pacjenta, mogą one zostać ustabilizowane – wykonuje się wówczas tzw. szynowanie. W rzadkich, zaawansowanych stadiach choroby, konieczne może być także leczenie kieszonek kostnych.

  • 03

    Czym jest kiretaż?

    Kiretaż to innowacyjny zabieg periodontologiczny, który pozwala na usunięcie kamienia poddziąsłowego i polerowanie korzenia zęba. Nasz doświadczony periodontolog wykonuje ten zabieg, kiedy dochodzi do powstania patologicznych kieszonek przyzębnych, które powodują głębsze szczeliny między dziąsłem a zębem. Dzięki kiretażowi możemy skutecznie usunąć zakażone tkanki i regenerować dziąsła. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

  • 04

    Czym się różni kiretaż zamknięty od otwartego?

    Podczas kiretażu zamkniętego periodontolog oczyszcza korzenie zębów z kamienia poddziąsłowego i ziarniny, która zawiera bakterie. Zabieg ten wykonuje się bez rozcinania dziąsła, dzięki czemu rana goi się bardzo szybko. W przypadku, gdy zmiany zapalne występują w obrębie całego łuku zębowego, konieczne może być wykonanie kiretażu podczas kilku następujących po sobie wizyt w naszej klinice.

    Kiretaż otwarty z kolei stanowi zabieg mikrochirurgiczny w wyniku, którego dochodzi do przecięcia dziąsła oraz odsłonięcia korzeni zębów. Dopiero wtedy głębokie kieszonki przyzębne mogą zostać oczyszczone ze znajdujących się tam zmienionych chorobowo tkanek, ziarniny oraz kamienia poddziąsłowego. Zabieg ten wykonywany jest w sytuacji, gdy kieszonki przyzębne są bardzo głębokie i nie ma innej możliwości dokładnego oczyszczenia dziąseł. Po przeprowadzonym zabiegu na dziąsła zostają założone szwy, które po około 10 dniach od zabiegu są zdejmowane.

    Oba zabiegi przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, zapewniając Pacjentom maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

  • 05

    Co to jest retainer stabilizujący?

    To specjalna proteza stosowana w periodontologii, która pomaga w stabilizacji rozchwianych zębów. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zębów oraz zapobieganie ich wypadaniu. Proteza jest wykonana z materiałów biokompatybilnych, co minimalizuje ryzyko reakcji alergicznych. Retainer stabilizujący to skuteczne rozwiązanie dla pacjentów z problemami z uzębieniem i niedostateczną stabilizacją zębów.

Kliniki oferujące tę usługę

Umów wizytę: