Na ogólny stan jamy ustnej składa się wiele czynników, takich jak kondycja naszego uzębienia oraz zdrowe przyzębie. W przypadku pojawienia się stanów zapalnych dziąsła lub przyzębia, brak interwencji może powodować poważne konsekwencje, a nawet przyczynić się do utraty zębów. Jednym z pierwszych sygnałów alarmowych świadczących o istnieniu problemu w jamie ustnej jest obrzęk dziąsła.
Obrzęk dziąseł – przyczyny
Stan zapalny dziąseł najczęściej wywołany jest przez niewłaściwą higienę jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie zębów doprowadza do odkładania się płytki i kamienia nazębnego, czego konsekwencją jest stan zapalny dziąseł.
Jakie jeszcze wyróżniamy przyczyny obrzękniętych dziąseł?
- Choroby ogólnoustrojowe – na powiększenie, ból oraz zmianę koloru dziąseł wpływają choroby metaboliczne, hematologiczne, immunologiczne oraz alergie;
- choroby przyzębia czyli tkanek podporowych zębów;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej – zwłaszcza w okresie dojrzewania, menopauzy lub ciąży;
- zażywanie niektórych leków;
- urazy mechaniczne – zdarza się to np. w przypadku zranienia dziąsła podczas jedzenia twardych pokarmów czy nieprawidłowego wykonywania zabiegów higienicznych, a także noszenia protezy ruchomej lub aparatu ortodontycznego.
Obrzęk a zapalenie dziąseł
Obrzęk dziąsła charakteryzuje się zmianą jego zabarwienia, objętości oraz faktury. Często towarzyszy mu krwawienie podczas szczotkowania lub jedzenia twardych pokarmów. Zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy kolor i zwartą konsystencję. Stan zapalny dziąseł powoduje, że są one nabrzmiałe, czerwone, a ich faktura jest wygładzona.
Nie we wszystkich przypadkach obrzęk dziąsła zwiastuje poważniejsze problemy zdrowotne. Zdarza się, że dolegliwości bólowe oraz powiększenie dziąsła wynikają tylko z urazu mechanicznego. Zawsze jednak warto udać się na konsultację w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz dentysta wykona badanie i rozwieje nasze wątpliwości, a w przypadku konieczności wdroży odpowiednie leczenie.
Jak leczyć obrzęknięte i krwawiące dziąsła?
Często problemy z dziąsłami są uwarunkowane niewłaściwą higieną jamy ustnej, a to oznacza, że pierwszym krokiem do ich wyleczenia będzie usunięcie kamienia nazębnego, płytki nazębnej oraz osadu podczas zabiegu higienizacji.
Bardziej zaawansowaną procedurą, stosowaną w przypadku zapaleń przyzębia jest skaling głęboki oraz root planing, czyli oczyszczanie z kamienia nazębnego i płytki nazębnej kieszeni przyzębnych oraz korzeni zębów.
W przypadku, gdy przyczyną obrzęku dziąseł jest choroba ogólnoustrojowa lub zaburzenia hormonalne, może okazać się konieczne wykonanie pogłębionej diagnostyki i współpraca lekarza dentysty z lekarzami różnych specjalności.
Dodatkowo ważne jest, by pacjent wdrożył odpowiednie postępowanie w warunkach domowych, stosując zalecane przez stomatologa techniki szczotkowania zębów oraz przybory dodatkowe takie jak nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, irygator, a także dedykowane do problemów z dziąsłami pasty do zębów i płyny do płukania ust.
Podczas wizyt higienizacyjnych panie higienistki instruują pacjenta jak prawidłowo wykonywać zabiegi codziennego oczyszczania zębów, co znacznie ułatwia wdrożenie prawidłowych nawyków higienicznych w domu.
Nieleczone stany zapalne dziąseł mogą skutkować rozwinięciem się zapalenia przyzębia, co może być przyczyną utraty zębów, dlatego nie wolno ich bagatelizować.
Zdrowe dziąsła dzięki wizycie w Medicadent!
Należy pamiętać, że obrzęknięte i krwawiące dziąsła są nie tylko przyczyną dużego dyskomfortu na co dzień, ale mogą też świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych pacjenta, dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do gabinetu w celu profesjonalnej oceny stanu jamy ustnej.
Ból podczas jedzenia, obrzęk i krwawienie dziąseł to dobry powód, by udać się do stomatologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu, oceni poziom higieny jamy ustnej i zaleci odpowiednie leki oraz zabiegi, dzięki którym pacjent wróci do zdrowia.