Wyrzynanie ósemek odbywa się najczęściej między 16 a 25 rokiem życia, choć zdarza się, że ostatnie zęby trzonowe pojawiają się nawet po 40 urodzinach. Stąd ich nazwa – zęby mądrości. W niektórych przypadkach mogą jednak nie pojawić się nigdy. Czy trzecie zęby trzonowe są nam potrzebne w jamie ustnej?
Anatomia zębów mądrości – co warto wiedzieć?
Proces wyrastania zębów mądrości to kwestia indywidualna u każdego człowieka. Mogą pojawić się stosunkowo wcześnie, bo już u 16-latków lub dużo później. Bywa też tak, że nie powstają nawet zawiązki ósemek.
Zęby mądrości znajdują się po obydwu stronach w każdym łuku zębowym, za siódemkami (czyli drugimi trzonowcami). Obecność ósemek może się przyczynić do wielu niedogodności w obrębie jamy ustnej, a nawet do powstawania wad zgryzu.
Ze względu na położenie zębów mądrości mogą one sprawiać trudność w utrzymaniu higieny, co stanowi pierwszy krok do rozwoju próchnicy.
Po czym poznać, że rośnie ząb mądrości?
Do charakterystycznych objawów wskazujących na wyrzynanie ósemek przede wszystkim zaliczamy uporczywe dolegliwości bólowe (w tym ból ucha promieniujący do skroni i głowy).
Można także zaobserwować powiększone węzły chłonne. Warto jednak podkreślić, że nie tylko ból sygnalizuje wyrastanie ósemek. U niektórych osób, gdy doszło do zatrzymania zęba mądrości w szczęce, może rozwinąć się wada zgryzu.
Rosnący ząb mądrości powoduje uczucie rozbicia, podwyższoną temperaturę ciała oraz stan zapalny i obrzęk dziąsła.
W jakim wieku wychodzą zęby mądrości?
Najczęściej ósemki wyrzynają się niedługo po osiągnięciu przez nas pełnoletności. U niektórych osób zęby mądrości pojawiają się jednak dużo później, nawet w drugiej połowie życia.
Ile trwa wyrzynanie ósemek?
Zęby mądrości mogą wyrzynać się miesiącami, a nawet przez okres 2 lat. Jest to powolny proces, któremu towarzyszą zmieniające się objawy.
Jakie problemy mogą sprawiać ósemki?
Obecność zębów mądrości nie jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Ze względu na ryzyko rozwoju próchnicy, wad zgryzu lub występowania nawracających dolegliwości bólowych głowy, często stomatolodzy zalecają usuwanie ósemek. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie trzeba się go obawiać.
Niekiedy ekstrakcja jest wręcz nieodzowna i wynika z planowanego rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Nie warto wówczas zwlekać z zabiegiem i dobrze jest zapisać się na wizytę do chirurga stomatologicznego, który nie tylko przeprowadzi sprawnie ekstrakcję, ale też poinformuje o wszystkich zaleceniach w okresie rekonwalescencji.
Potrzebujesz konsultacji lub opieki stomatologicznej?
Zdrowie naszych zębów jest bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu. W sytuacji, gdy w obrębie jamy ustnej pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Profesjonalna i kompleksowa opieka pod okiem specjalisty pozwoli na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania aparatu żucia i odzyskanie codziennego komfortu.