pl
  • Stomatologia estetyczna
27 marca - 2024

Bonding zębów – na czym polega i jakie przynosi efekty?

Bonding zębów – na czym polega i jakie przynosi efekty?

Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu, ale boisz się bolesnych i kosztownych zabiegów stomatologicznych, bonding może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Ta nieinwazyjna metoda pozwala na korekcję kształtu, koloru i długości zębów bez szlifowania szkliwa. Efekty są natychmiastowe i mogą utrzymywać się nawet do kilku lat.

Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów jest uznawany za całkowicie nieinwazyjną alternatywę dla licówek ceramicznych. Materiał kompozytowy używany w tej metodzie służy do wyrównania kształtu i powierzchni zębów oraz zamaskowania defektów estetycznych w postaci szpar i przebarwień.

Zjawisko adhezji sprawia, że naturalną strukturę zębów można połączyć z żywicą kompozytową w bardzo szczelny i bezpieczny sposób.

Jak przebiega procedura? Na początek lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Musi wykluczyć ewentualne przeszkody. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania bondingu są parafunkcje narządu mowy (np. bruksizm prowadzący do ścierania się zębów podczas zgrzytania) oraz choroby przyzębia, zaawansowane wady zgryzu lub próchnica. Zabieg bondingu jest zatem przeprowadzany na zdrowych zębach. Konieczna jest także wcześniejsza higienizacja w gabinecie stomatologicznym.

Zasadnicza procedura rozpoczyna się po dokładnym oczyszczeniu zębów przy pomocy specjalistycznych past czyszczących. Następnie lekarz nakłada cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy.

Odcień żywicy kompozytowej jest dostosowywany indywidualnie do koloru innych zębów pacjenta. Kolejnym etapem jest formowanie żywicy do pożądanego kształtu, jej utwardzenie, a potem wygładzenie i polerowanie, aby osiągnąć ostateczny wygląd.

Kiedy zdecydować się na bonding?

Bonding zębów jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko poprawić estetykę swojego uśmiechu, korygując drobne defekty. Ze względu na swoją nieinwazyjność i możliwość natychmiastowego zobaczenia efektów, bonding jest polecany osobom szukającym efektywnego i szybkiego sposobu na estetyczną poprawę uśmiechu.

Jest to zatem bardzo bezpieczna metoda, dzięki której można przeprowadzić metamorfozę uśmiechu w takich sytuacjach, jak:

  • niezadowolenie pacjenta z koloru zębów bądź ich kształtu,
  • niemożliwe do usunięcia przebarwienia,
  • diastema,
  • ukruszenia korony zęba,
  • niepasujący odcień zęba (np. po leczeniu kanałowym)

Zalety bondingu:

  1. Bonding można wykonać na jednej wizycie, bez potrzeby szlifowania szkliwa. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko poprawić wygląd swojego uśmiechu.
  2. Jest całkowicie odwracalny. W każdym momencie można go zlikwidować lub zmodyfikować, przywracając naturalny wygląd zębów.
  3. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.
  4. Zabieg odbywa się na jednej wizycie.

Jak długo efekt utrzymuje się na powierzchni zębów?

Bonding nie jest tak trwały jak licówki czy korony protetyczne. Wytrzymałość zastosowanych kompozytów jest uzależniona od tego, jakie są nawyki higieniczne pacjenta. Regularne szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznej ma ogromne znaczenie. Wygląd licówek kompozytowych może też ulec zmianie wskutek palenia papierosów i picia dużej ilości kawy oraz innych napojów barwiących.

Jeśli pacjent dba o uzębienie oraz higienę jamy ustnej i codzienne nawyki, bonding może utrzymywać się na powierzchni zębów przez wiele lat.

Umów wizytę: