Usługi

Protetyka

Nowoczesne rozwiązania protetyczne tj.: licówki, inlay, korony, mosty, czy protezy to specjalność naszego gabinetu.

W naszej ofercie posiadamy:

Licówki – bardzo cienkie warstwy materiału cementowane na przednie powierzchnie zębów w celu poprawy wyglądu estetycznego. Nie wymagają szlifowania całego zęba, a jedynie minimalnej warstwy przedniej. Pozwalają na skorygowanie kształtu, koloru i wielkości zęba. Stosowane w odbudowie złamanych fragmentów zęba, rozległych uszkodzeniach szkliwa,  czy przebarwieniach. Mogą być wykonane z materiału kompozytowego lub porcelanowego.

Inlay
(wkład koronowy) Onlay (nakład koronowy) – kosmetyczne wypełnienie w koronie zębów przedtrzonowych i trzonowych umożliwiające precyzyjne odtworzenie kształtu anatomicznego zęba. Wytrzymałe, szczelne, odporne na ścieranie i estetyczne. Stosowane jest przy głębokich ubytkach u pacjentów u których tradycyjne wypełnienie nie wystarcza. Wykonane z materiału kompozytowego lub ceramicznego.

Korony
– mają na celu wzmocnić ząb, poprawić jego funkcjonalność, estetykę, kształt, wielkość. Wskazaniami są: zniszczenie korony zęba, po leczeniu endodontycznym, po wszczepieniu implantu, względy estetyczne (przebarwienie). Materiał: korony tymczasowe (akrylowe, kompozytowe), korony stałe (metalowe, pełnoceramiczne Cercon – zawierające tlenek cyrkonu, Procera – zawierające tlenek glinu).
Etapy: zdjęcie RTG – oszlifowanie zęba – pobranie wycisku zgryzu – oddanie.

Mosty
porcelanowe na podbudowie metalowej lub bezmetalowej. Konstrukcja opiera się na zębach własnych pacjenta zwanymi filarami. Na zębach filarowych zakłada się korony protetyczne, a braki zębowe uzupełnia się za pomocą przęsła mocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych.

Protezy akrylowe zbudowane z akrylu stanowiącego płytę i trzon protezy oraz sztuczne zęby. Wyróżnia się :
całkowite – całkowite bezzębie
częściowe – liczne braki zębowe
miniprotezki – brak 1 zęba lub braki międzyzębowe

Protezy szkieletowe 
– proteza ruchoma wykonana z metalu. Utrzymuje się dzięki klamrom, zatrzaskom lub zasuwom, które dają stabilność. Konstrukcja daje wytrzymałość, jest cieńsza niż akrylowa, nie niszczy zębów własnych pacjenta, na których opiera się proteza. Zajmuje niewiele miejsca w jamie ustnej. Proteza nie przylega bezpośrednio do podniebienia. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, u których nie ma możliwości osadzenia mostów lub cierpiących na parodontozę.

Protezy szkieletowe acetalowe – acetal termoplastyczny i wytrzymały. Proteza nie pęka, nie łamie się, jest cienka i lekka, nie dotyka podniebienia i zajmuje mało miejsca. Całkowicie niewidoczna, ponieważ płyta protezy zbudowana jest w odcieniu zębów lub dziąsła. Mocowana na klamrach, stabilna. Polecana alergikom.