Pytania
- IMPLANTY
- Czy wszczepienie implantu boli?
Zabieg jest bezbolesny. Implant wszczepia się w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby stosowania narkozy.
- Czy każdy może mieć implant?
Przeciwwskazaniami do wszczepiania implantu są przede wszystkim: palenie papierosów, zła higiena jamy ustnej, cukrzyca, bruksizm, poważne choroby układu krwionośnego, nerwowego, kostnego.
-
- ORTODONCJA
- Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne i jak długo ono trwa?
Wszystko zależy od wady zgryzu. Ważne jest, aby kontrolować swój zgryz i w razie niepokoju przyjść do ortodonty na wizytę konsultacyjną. Późne zdiagnozowanie wady zgryzu może doprowadzić do tego, że leczenie będzie skomplikowane i długie.
- Dlaczego ważne jest leczenie ortodontyczne?
Zdrowy zgryz to nie tylko ładny wygląd, ale również zdrowy narząd żucia. Nieleczone wady zgryzu prowadzą do chorób dziąseł, próchnicy, czy chorób stawów skroniowo-żuchwowych.
-
- POD MIKROSKOPEM
- Co to jest endodoncja?
Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, zajmującej się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. W naszym gabinecie w leczeniu kanałowym wykorzystuje się mikroskop zabiegowy, dzięki któremu stomatolog jest w stanie idealnie opracować kanał i szczelnie wypełnić go do końca.
- Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej lub zmienionej zapalnie miazgi oraz wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.
Zabieg wykonuje się w następujących etapach:
-usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych,
-pomiar długości kanałów,
-opracowanie kanałów za pomocą narzędzi maszynowych i ręcznych oraz odpowiednich płynów,
-szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych odpowiednimi materiałami.
-
- STOMATOLOGIA ESTETYCZNA
- Co to jest inlay i onlay?
Są to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba. Stosuje się je głównie w przypadku głębokich ubytków. Zazwyczaj wykonywane są z porcelany. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Wkłady (inlay) i nakłady (onlay) pozwalają na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba (łącznie z bruzdami, guzkami i punktami stycznymi).
- Co to jest licówka?
Licówka zbudowana jest z bardzo cienkiej warstwy porcelany, ukształtowanej dla każdego pacjenta indywidualnie. Ma za zadanie maskować niedoskonałości zębów, tj.: przebarwienia, czy nieestetyczny kształt. Licówki poprawiają estetykę zębów.
-
- STOMATOLOGIA DZIECIĘCA
- Co to jest lakowanie i kiedy to robić?
Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych. Lakować można wszystkie zęby boczne mleczne oraz stałe, a także tzw. otwory ślepe w górnych stałych „dwójkach”. Na pierwsze lakowanie należy udać się tuż po wyrżnięciu pierwszych zębów, kiedy jeszcze próchnica nie zdążyła ich zaatakować. Jest to zabieg bardzo krótki i bezbolesny. Natomiast lakowanie zębów stałych rozpoczyna się od „szóstki”, a więc pierwszego zęba trzonowego.
- Czy leczy się zęby mleczne?
Jak najbardziej! Zęby mleczne, pomimo iż zastępowane są zębami stałymi, należy leczyć. W przeciwnym wypadku dochodzi do wad zgryzu. Ponadto powinno się przyzwyczajać dziecko do wizyt u stomatologa, aby mały pacjent czuł się w gabinecie swobodnie i nie czuł strachu. Wówczas leczenie pierwszych ubytków przebiega szybko i sprawnie.
-
- STOMATOLOGIA DOROSŁYCH
- Co to jest radektomia (radisekcja)?
Podobnie jak hemisekcja, radektomia jest zabiegiem wykonywanym niezwykle rzadko. Radektomię stosuje się, gdy leczenie kanałowe korzenia zęba nie przynosi pozytywnych rezultatów, a zmiany zapalne w obrębie korzenia wywołały nieodwracalne zmiany patologiczne. Radektomia polega na odcięciu całego chorego korzenia zęba, którego znaczne zniszczenie uniemożliwia skuteczną odbudowę. W zabiegu tym korona zęba pozostaje nienaruszona.
- Co to jest hemisekcja?
Hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni, w obrębie którego stan zapalny wywołał nieodwracalne zmiany patologiczne, pozostała część zostaje odbudowana protetycznie. Nieusunięta część zęba zostaje poddana leczeniu kanałowemu, po którym ząb otrzymuje uzupełnienie protetyczne w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Hemisekcja dotyczy najczęściej dolnych zębów trzonowych, które uległy zniszczeniu lub złamaniu w wyniku próchnicy, czy urazów mechanicznych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
- Co to jest resekcja?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest często ostatnim ratunkiem dla zachowania własnego zęba. Wskazaniem do wykonania resekcji korzenia zęba są nie gojące się rany i nawroty stanów zapalnych w tkankach przy korzeniu zęba, które nie ustąpiły mimo leczenia kanałowego lub powtórnego leczenia kanałowego. Resekcja polega na usunięciu fragmentu korzenia, który zawiera zainfekowaną część kanału korzenia.
- Kiedy wskazane jest usunięcie zęba mądrości?
Usunięcie zęba ósmego jest wskazane lub konieczne w następujących przypadkach:
- brak miejsca na ósemki – istnieje ryzyko powikłań w postaci stłoczenia zębów w odcinku przednim oraz uszkodzenia zębów sąsiednich,
- profilaktyczne usuwanie – zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać zawczasu, „ósemki” można usunąć profilaktycznie, zanim dojdzie do pojawienia się stłoczeń, czy próchnicy,
- ósemka zniszczona próchnicowo – położenie „ósemek” w jamie ustnej sprawia, że dostęp do nich oraz leczenie są bardzo utrudnione, ryzyko powikłań po leczeniu endodontycznym ósemek jest na tyle duże, że bardziej rozsądne jest po prostu usunięcie zęba,
- ósemki z nawracającym stanem zapalnym – wyrzynające się „ósemki” często powodują dolegliwości bólowe, stany zapalne, obrzęk, a nawet szczękościsk. Stany zapalne najczęściej spowodowane są rozwojem bakterii i pojawieniem się infekcji w obrębie płata dziąsłowego pokrywającego częściowo wyrznięty ząb,
- usunięcie ze wskazań ortodontycznych – w przypadku gdy istnieje ryzyko powikłań w postaci stłoczenia zębów w odcinku przednim oraz uszkodzenia zębów sąsiednich, usunięcie ósemek jest zlecane przez lekarza ortodontę, jako zabieg poprzedzający założenie aparatu ortodontycznego,
- ósemka zatrzymana całkowicie – ząb całkowicie zatrzymany w kości, istnieje ryzyko powikłań w postaci stłoczenia zębów w odcinku przednim oraz uszkodzenia zębów sąsiednich,
- ósemka zatrzymana częściowo – ząb jest częściowo otoczony tkanką kostną, zazwyczaj nie jest widoczny w jamie ustnej, gdyż może być całkowicie przykryty dziąsłem, istnieje ryzyko powikłań w postaci stłoczenia zębów w odcinku przednim oraz uszkodzenia zębów sąsiednich,
- brak ósemki przeciwstawnej – brak podpierającego zęba przeciwstawnego może powodować przemieszczanie się zębów w różnych kierunkach, z czasem prowadząc do kaleczenia dziąsła lub policzka,
- torbiel zębopochodna – wypełniona płynem torbiel powstaje wskutek nieprawidłowego wzrostu zęba. Rośnie ona bardzo powoli, a z tego powodu, że przez długi czas może nie dawać żadnych nieprzyjemnych objawów – jest niezauważalna. Torbiel jest jednak bardzo niebezpieczna dla kości żuchwy, które w wyniku rozrostu torbieli słabną, robią się coraz cieńsze, a w efekcie mogą pęknąć.
- Czym różnią się od siebie korony?
Korony mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej (metal nie jest widoczny, jest tylko „czapeczką” pokrytą porcelaną) lub pełnoceramiczne, które są bardziej estetyczne („czapeczka” pod porcelaną jest również ceramiczna). Natomiast korony kompozytowe traktuje się jako tymczasowe.
- Czym różni się korona od mostu?
Korona i most są uzupełnieniami protetycznymi, dzięki którym odbudowuje się utracone tkanki zębów lub całe zęby. Korona po pojedynczy ząb (najczęściej porcelanowy) zamocowany na własnym korzeniu. Most to połączenie kilku koron.
- Jak długo utrzymuje się wypełnienie?
Wypełnienie utrzymuje się od kilku do kilkunastu lat. Trwałość zależy od wielu czynników, na które ma wpływ zarówno stomatolog, jak i pacjent. Od lekarza zależy jakość materiału kompozytowego, opracowanie ubytku i założenie wypełnienia. Reszta zależy od codziennej higieny pacjenta, nawyków żywieniowych i regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.
- Na czym polega piaskowanie?
Za pomocą piaskowania usuwa się osady nazębne i przebarwienia z po kawie, herbacie czy papierosach. Używa się do tego piaskarki z delikatnym piaskiem stomatologicznym, który skierowany na zabrudzoną powierzchnię dokładnie ją oczyszcza i jednocześnie chroni szkliwo przed ścieraniem.
- Co to jest skaling?
Skaling to profilaktyczny zabieg, który polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego. Wykonuje się go za pomocą ultradźwięków, które delikatnie rozbijają kamień. Zabieg nie wymaga znieczulenia.
-
- WYBIELANIE
- Czy zabieg wybielania ma skutki uboczne?
Po zabiegu wybielania może wystąpić krótkotrwała nadwrażliwość zębów. Mija po około 24 godzinach.
- Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?
Należy pamiętać, że przed wybielaniem trzeba wyleczyć ubytki próchnicowe. Wybielanie zdrowych zębów jest wtedy w pełni bezpieczne. Obecnie w stomatologii używa się nowoczesnych materiałów, które zawierają także składniki ochronne. Po zabiegu wybielania możliwa jest krótkotrwała nadwrażliwość zębów.
-
- BEZ BÓLU
- Czy gaz rozweselający jest bezpieczny dla dzieci?
Jest to bezpieczna i nieszkodliwa metoda. Podanie dziecku gazu rozweselającego powoduje wprowadzenie małego pacjenta w stan ogólnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Wykonuje się to u dzieci powyżej 3. roku życia, które nawiązują kontakt z lekarzem. Działanie gazu rozweselającego ustępuje po 5 minutach, a dziecko odzyskuje całkowitą świadomość.
- Czy znieczulenie boli?
Jest to kwestia indywidualna i zależy od progu bólowego pacjenta. Przed zastrzykiem stosuje się miejscowo znieczulający żel owocowy, a właściwe znieczulenie The Wand podaje się bardzo powoli za pomocą cieniutkiej igły. Ponadto intensywność podawania płynu dozowana jest przez komputer, co nie powoduje rozpierania tkanki i towarzyszącego mu bólu.
-
- MEDYCYNA ESTETYCZNA